Elektronik Ehliyet Sınavı(e-Sınav) nedir?

Elektronik ehliyet sınavı ne zaman yapılır?

Elektronik ehliyet sınavı randevu alınarak yapılmakta olup, merkezi sınav gibi  beklenmemektedir. Sürücü adayı sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebiliyor. Bu sınav için tekrar randevu almalıdır. Sürücü adayı en son katıldığı sınavdan sonra 1 ay içinde elektronik sınava girmelidir. Aday sınava girmez ise 1 hakkı yanar.

     

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınavı bitirdiğinizde sonuçları görebilirsiniz. Merkezi sınavlarda sonuçlar 10 gün sonra açıklanmaktadır.

E- Ehliyet sınav ücreti ne kadardır?

  Elektronik sınav giriş ücreti 60 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödenmektedir.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

   

Elektronik sınavı başvuru yapabilmek için başlıca koşul nedir?

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunda teorik eğitimi almanız gerekmektedir. Eğitimminizi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz. 

Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?

Sürücü adayının elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür. E-sınava başvuru yapan bir aday teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Buna karşılık teorik sınava giren bir aday e-sınava geçiş yapabilir.

E-Sınav randevu tarihimi değiştirebilir miyim?

2016 E-sınav kılavuzuna: göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?

Elektronik sınavda teorik sınavı gibi, 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. E-sınav’da sınav süresi 45 dakikadır. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır.

Elektronik sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?

En erken 2 hafta sonra olabilir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?

Evet var. Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almalısınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun.

E-sınav için başarı sınır kaçtır?

E-sınav’da da teorik sınav gibi 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.