Ehliyet Sınavında Başarısız olan Adaylar Ne Yapmalı?

Adayların toplamda 4 teorik sınav hakkı vardır. Bu sınavlarda 50 soru sorulmaktadır. Sınavdan başarılı sayılmanız için en az 35 doğru yapmanız gerekmektedir. Ehliyet sınavında yanlışlar doğrularınızı götürmez. 35 doğru çıkaramadıysanız veya herhangi bir sebepten dolayı sınava girmediyseniz, sınav giriş haklarınızdan 1 tanesi gitmiş demektir.

Ehliyet sınavında teorik sınavında başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Sınavda başarısız olan adaylar direksiyon sınavına giremezler.

Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğine göre sınavda başarısız olan adayların nasıl bir yol izlemesi gerektiği açıklanmıştır.

Sürücü adayının 4 teorik sınav hakkı vardır. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen aday bir hakkını kullanmış sayılır. Mazereti olan kişinin durumu aşağıda açıklanmıştır.
Birinci sınav hakkından sonra diğer sınav haklarını da kullanan bir kursiyer yeniden kursa devam etmez ve yeniden kurs ücreti de ödemez.
TümHaklarını da Kullanarak Başarısız Olan Bir Aday: Teorik sınavda 4 (dört) sınav hakkını da kullanarak yine de sınavlardan başarısız olan bir sürücü adayı yeniden sürücü kursuna gitmek zorundadır.Direksiyon Sınavından Başarısız Olan Aday Ne Yapmalı?

Sürücü adayının toplam 4 direksiyon sınav hakkı vardır. Ancak her kaldığı sınavın ardından sürücü kursundan 2 ders saati direksiyon eğitimi almak zorundadır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. maddesinini 1. fıkrası)
Ancak teorik sınavdan farklı olarak 4 sınav hakkında da başarısız olan bir aday, yeniden sürücü kursunda sadece direksiyon eğitimi için kayıt yaptırır. Yasal mevzuatında geçen direksiyon eğitimini tamamlaması halinde yeniden 4 sınav hakkı daha doğar. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. maddesinini 3. fıkrası)
Bu hakkı elde etmesi için, son direksiyon sınavının sonucunun ilanından itibaren 45 gün içinde aynı kursta direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödeyip eğitimini alması şarttır.