EHLİYET ALIRKEN BİLİNMESİ GEREKENLER
Ehliyet yazılı sınavı ve direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, sürücü kursu tarafından sertifikalarınız bağlı bulunduğunuz ilçelere onay için gönderilmekte, 1 yada 2 haftayada sertifikalar çıkmaktadır.
Sürücü kursu tarafından size verilen ehliyet sertifikasını ehliyet belgesini alana kadar kullanabilirsiniz. Fakat 2 yılı geçirirseniz her şeye yeniden başlamanız gerektiğini de unutmayın. En ideali ehliyet sertifikası kurs tarafından verildikten sonra 1 ay içinde randevunuzu alarak ehliyetinizi almanızdır.
Bundan sonraki aşamada bankalara yada maliye veznelerine harç ücretinizi ödemeniz gerekmekte daha sonra ise randevu almanız gerekmektedir. Eğer online randevu aldıysanız 30 dakika önceden gelmeniz yeterlidir. Aksi takdirde daha uzun beklemeniz gerekebilir.
Bağlı bulunduğunuz yerde e-ehliyet sistemi yoksa bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine başvurunuzu yaparak ehliyet alımı için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Randevuya kesinlikle ehliyet alacak şahısın bizzat başvurması gerekmektedir. Her ehliyet başvurusunda ayrıca kişilerin parmak izleride alındığından başka biri kesinlikle sizin adınıza ehliyet alamayacaktır.
Eğerki başvuru yapacak kişi bayan ise evlilik durumunda evlilik cüzdanınıda yanında bulundurulmalıdır. Eğerki boşanmış bir bayan ise mahkeme kararı yada nufus dairesinden açıklamanında olduğu nufus kayıt örneğinide yanında götürmesi yeterlidir.